Δύσκολη πρόκριση για Διομήδη στα ημιτελικά του κυπέλλου – Θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ

Ο Διομήδης νίκησε δύσκολα εκτός έδρας τον Ιωνικό με 23-24 και θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στα ημιτελικά του κυπέλλου ανδρών χάντμπολ σε διπλούς αγώνες που θα γίνουν 23 και 30 Ιανουαρίου. Το άλλο ζευγάρι είναι Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ.

Οι παίχτες του Χρήστου Δημήτρουλα πήραν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα το οποίο έφτασε το +3 στο διάστημα 15′-25′, όμως οι γηπεδούχοι με ενα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο μετέτρεψαν το 9-12 σε 13-14 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ιωνικός προσπάθησε να κάνει για τρίτη φορά την υπέρβαση στη διοργάνωση, όμως ο Διομήδης εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του, έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 5-8, 8-11, 9-12, 13-14 (ημχ) 14-16, 16-16, 17-19, 19-20, 21-22, 23-24

Διομήδης Άργους (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 2, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος 2, Χειβιδόπουλος 1, Ρουσσόπουλος, Τότος 2, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 6, Σμυρνιώτης, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Τσάτσας, Δάσκαλος 4.